15

برخی از مهمترین محصولات تولیدی با پرتوهای الکترونی در صنعت

o    لاستیک‌های دارای مقاومت مکانیکی و طول عمر بالاتر

33

22

o    لوله‌ها و نوارهاي قابل انقباض حرارتي:
لوله‌هاي قابل انقباض حرارتي (Heat Shrinkable tubes) در مفصل بندي لوله‌ها و اتصال الکتريکي بسيار کاربرد دارند، بطوريکه با گذاشتن آن‌ها در محل اتصال و حرارت دادن، لوله‌های یاد شده به شکل یکنواخت منقبض شده و اتصال کاملاٌ محکم مي‌شود.
44 66

7755

o    سيم و کابل نسوز:
با پرتودهی پوشش سیم و کابل در شرایط مناسب، مي‌توان با ایجاد اتصالات عرضی در پوشش پلیمری، سيم و کابل‌هاي نسوز تولید کرد که کاربرد بسيار زيادي در صنعت دارند.
o    مواد پليمري دارای حافظه شکلی:
مواد پليمري اگر تحت تابش مناسب قرار بگيرند حافظه دار مي‌شوند. بدين معني که هر نقطه پلاستيکي يا پليمري تحت پرتو مناسب قرار بگيرد به هر شکلي که زير تابش اشعه پرتو قرار گرفته باشد؛ همواره تمايل دارد که شکل اوليه خود را حذف کند. مانند يک ليوان پلاستيکي اگر در اثر فشار يا حرارت کشيده يا بزرگ شود؛ به حالت اول بر مي‌گردد يا بر عکس اگر تحت فشار پيچيده شود با حرارت به حالت اول بر مي‌گردد. امروزه از اين دو موضوع در ساخت قطعات پليمري و ساخت بدنه اتومبيل استفاده مي‌شود که اگر در اثر تصادف تغيير شکل داد با حرارت به شکل اوليه برگردد.

10 11

99 88

o    هیدروژل‌های پوشش دهنده زخم:
هيدروژل‌ها شبكه‌هاي پليمري آبدوست هستند كه جذب آب آنها از ۱۰% تا هزاران برابر وزن خشك آنهاست. تاریخچه استفاده تجاری از هیدروژل‌های تهیه شده با روش تابش‌دهی به عنوان بانداژ زخم به سال ۱۹۹۰ بر می‌گردد. این محصول از تابش‌دهی محلول چند پلیمر مختلف، اولین بار به صورت صنعتی در کشور لهستان تولید گردیده است. از مزیت‌های استفاده از هیدروژل‌ها برای بانداژ زخم به جای محصولات سنتی مانند گاز و باند می‌توان به     حفظ رطوبت و جلوگیری از خشک شدن زخم، جدا شدن راحت از زخم، شفافيت مناسب برای مشاهده روند بهبود زخم بدون بازكردن پانسمان، حفاظت از زخم در برابر ميكروب‌ها، کاهش دما در سطح زخم به دليل تبخير سطحي و در نتیجه کاهش درد و افزایش سرعت بهبود سوختگی‌ها و امکان بارگذاری دارو و انتقال دارو از سطح هيدروژل به زخم بدون برداشتن پانسمان اشاره کرد. هم اکنون این محصول در کشورهای مختلفی مانند لهستان، چین، کره جنوبی و ایران (مجتمع پژوهشی ایران مرکزی) با روش پرتودهی تولید و به بازار ارائه می‌شود.
12 13

14
o    سوپرجاذب‌های کشاورزی:
سوپرجاذب‌های آبدوست شبکه‌هاي سه بعدی پليمري هستند که ویژگی جذب و نگهداري مقدار زیادی آب را در ساختمان خود دارند. سوپرجاذب‌ها پس از مخلوط شدن با خاک و قرار گرفتن در ارتفاع مناسب زیر خاک، آب حاصل از بارندگي و آبياري را به خود جذب نموده و از فرونشست آن جلوگيري مي نمايند. سپس با گذشت زمان، در اثر خشک شدن محيط خاک، آب جذب شده را آزاد می‌کنند و بدين ترتيب خاک اطراف به مدت طولاني و بدون نياز به آبياري مجدد مرطوب مي‌ماند. مهمترین مزیت استفاده روش پرتودهی برای تولید سوپرجاذب‌ها، عدم نیاز به استفاده از واکنشگرهای شیمیایی در واکنش می‌باشد. در حال حاضر این محصول با استفاده از پرتودهی الکترونی در مجتمع پژوهشی ایران مرکزی در حال تولید است.

15 16